POZOR! V Česku prodávali čaj se smrtící látkou! Nemáte ho doma?

Rozinky s ochratoxinem

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila nevyhovující čaj „Herbal tea (Loyd) – máta s brusinkou a bylinkami“ v distribuční síti společnosti AHOLD Czech Republic a.s.,“ varuje na svém webu Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Dec2016/1946250.jpg?0759

Laboratorní analýza potvrdila přítomnost atropinu v množství 206,4 mikrogramů na kilogram a skopolaminu v množství 31,7 mikrogramů na kilogram. Atropin a skopolamin jsou tropanové alkaloidy se známými negativními účinky na lidské zdraví a nesmějí být v potravinách přítomny. (Smrtelná dávka atropinu u dítěte se pohybuje kolem 10 mg, u dospělého kolem 100 mg, je tedy v nadměrné dávce silně jedovatý – zdroj Wikipedia)

Potravina nesla označení data minimální trvanlivosti do 31. 7. 2017, šarže L07071535A, balení 40g, a jejím výrobcem byla polská společnost Mokate S.A., Katowicka 265a, Ustroň, Polsko.

Kontrolované osobě bylo uloženo opatření k okamžitému stažení předmětné šarže ze všech svých provozoven a bude s ní zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek