Pozor na pneumokoky! Zabíjí desítky Čechů, hlavně na podzim

Paměť

Ondra prodělal pneumokokovou infekci ještě před druhými narozeninami. Bohužel zákeřná bakterie pronikla až do mozku. „Když už jsme si po třech měsících v nemocnici mysleli, že máme všechno zlé za sebou, tak jsme zjistili, že ohluchl. Bohužel ta diagnóza byla tak strašná, že neslyší vůbec nic,“ popsala Ondrova maminka Katka.

Teď je Ondra v 6. třídě, má kochleární implantát a k dispozici asistenta pedagoga. „Stále ta řeč bohužel není úplně čistá a nikdy nebude,“ dodala Kateřina.

Právě teď na podzim se rapidně zvyšuje počet nemocných pneumokokovými infekcemi. Řada lidí má tuto bakterii běžně na sliznicích v nose a neškodí jim. Jenže jakmile organismus oslabí třeba viróza, pneumokoky se mohou šířit dál do těla.

„Mohou způsobit těžké záněty plic, záněty mozkových blan i záněty srdce,“ vypočítala lékařka Hana Roháčová. Nejnebezpečnější jsou tyto těžké infekce pro děti a seniory. Každoročně bakterie zabije desítky lidí. U těch starších každé čtvrté onemocnění touto těžkou formou končí smrtí.

„Je to hodně u infekcí, které se dají nějakým způsobem prevenovat, to znamená chránit před nimi,“ říká lékařka. Existuje totiž očkovací látka. Jenže třeba proočkovanost mezi seniory je velice nízká, kolem pěti procent. A to přesto, že je pro lidi od 65 let očkování proti pneumokokům už dva roky zdarma.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek