Potřebujete voličský průkaz? Dnes máte poslední šanci si ho vyřídit

Volební lístky Ilustrační snímek

O voličské průkazy mohli lidé žádat od 2. května. Obecní úřady je začaly vydávat 5. října. Písemné žádosti poslané poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky musely být na obecní úřady v místě trvalého bydliště žadatele doručeny nejpozději do pátku 13. října.

Pro ty, kteří chtějí volit a v pátek a v sobotu se do volební místnosti v místě svého trvalého bydliště nedostanou, zbývá už jen poslední možnost. O voličský průkaz mohou ještě požádat osobně na obecním úřadě. Čas mají ale jen do dnešní 16. hodiny. Pak se seznamy voličů uzavřou a úřady již nebudou moci voličské průkazy vydávat.

Úředníci obecního úřadu ověří totožnost žadatele, vyškrtnou ho ze stálého seznamu voličů, učiní o tom úřední záznam a vyplní mu na počkání voličský průkaz. Za jeho vystavení se nic neplatí.

S ním může volič hlasovat v libovolné volební místnosti po celém Česku i na zastupitelských úřadech v zahraničí. A voličský průkaz je nutný i v případě, že by se nakonec rozhodl stejně hlasovat ve volební místnosti v místě trvalého bydliště. Tam totiž bude ze seznamu voličů vyškrtnutý a bez průkazu by nemohl hlasovat.

Úřady by jinak neměly možnost ohlídat, jestli nehlasoval dvakrát – jednou na vystavený voličský průkaz a podruhé v místě trvalého bydliště. Ze stejného důvodu nemohou vystavit nový voličský průkaz tomu, kdo jej ztratí.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek