Poslanci rozhodli, co bude se zásobami lithia. Jednali až do noci

Lithium

Návrh komunistů obsahoval žádost, aby vláda označila memorandum o spolupráci státu s australskou těžařskou firmou za neplatné. Jejich návrh po téměř devítihodinovém jednání Sněmovnou prošel.

„Já mám radost z toho, že se dokážeme v této vypjaté chvíli přece jen jako Poslanecká sněmovna alespoň na něčem shodnout,“ myslí si Pavel Kováčik z KSČM.

„My jsme rádi a určitě budeme tlačit na vládu jako ministři ANO, aby vláda vyšla vstříc tomuto zásadnímu usnesení Sněmovny, které navíc prošlo většinou hlasů,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Lidovci navrhovali, aby peníze z lithia, zůstaly státu a aby byly podporovány české firmy, které zde budou realizovat výrobu baterek. „Toto Poslanecká sněmovna odmítla. A pro mě je to velké zklamání,“ posteskl si Jan Bartošek z KDU-ČSL.

Se svým projevem na schůzi vystoupili i ministři průmyslu, zahraničí nebo premiér. „Já nikdy nebudu zpochybňovat právo opozice svolat mimořádnou schůzi. Když jsem byl v opozici, tak jsme taky svolávali mimořádné schůze sněmovny, pokud jsme na to měli sílu,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podle premiéra Sobotky přitom memorandum není závazné a cílem byl zisk pro Českou republiku. Podle něj jde o kauzu zbytečně vytvořenou hnutím ANO a Andrejem Babišem.

Podle Miroslava Kalouska byla schůze jen poměrně zdařilým pokusem vládních stran odvést pozornost od hlavních témat voleb.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek