Pohřeb thajského krále vyjde na 2 miliardy. Loučili se statisíce lidí

Pohřeb thajského krále

Dvě stovky vojáků oděných v tradičních červených uniformách doprovází v Bangkoku za zvuku smutečních písní pozlacený kočár z 18. století, v němž spočívají ostatky thajského krále Adundéta.

Tělo panovníka, kterého místní uctívali jako poloboha, odvážejí do krematoria, kde bude po více než roce s veškerými poctami zpopelněno.

Obřad v monumentálním zlatém krematoriu, na jehož stavbě pracovali 10 měsíců ti nejlepší thajští řemeslníci a které má symbolizovat střed budhistického a hinduistického vesmíru, zahájil následník trůnu Maha.

S panovníkem, který stál v čele země dlouhých 70 let a 126 dní, se přijeli osobně rozloučit členové královských rodin i političtí představitelé z více než 40 států světa.

Vrchol pětidenního pohřebního ceremoniálu si nenechaly ujít ani statisíce Thajců. Do chrámů přinášely květy ze santalového dřeva, které mají monarchově duši usnadnit cestu do nebe.

Čtvrtek byl vyhlášen dnem pracovního klidu a většina obchodů zůstala zavřená. Smuteční obřady potrvají až do neděle.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek