Počasí vinařům nepřeje. Letošní ročník bude špatný, přiznávají

Červené víno v těhotenství

Většina z osmnácti tisíc českých a moravských vinařů už zase žije v nejistotě. Místo toho, aby jejich vinohrady zalévaly sluneční paprsky, zalévá je neustálý déšť.

„V dobách, kdy mělo pršet, nepršelo. Posledních 14 dní přišly dešťové srážky, začaly praskat bobule, nasávaly vodu a začíná to prostě hnití,“ prozradil TV Nova Zdeněk Habrovanský z Vinařství Polešovice.

„Všechno je zředěné, je tam více vody, méně kyselin, méně minerálních látek. Takže nezbývá nic jiného, než to co nejdříve posbírat,“ říká jeho kolega Břetislav Jakubík z Vinařství Zlechov.

Velmi ohrožené jsou teď bílé odrůdy, které se u nás pěstují na více než dvou třetinách plochy vinic. Hlavně veltlínské zelené, vlašský a rýnský ryzlink, neuburské nebo sauvignon. O něco lepší situace je u modrých odrůd, ovšem víno může obsahovat méně látek ovlivňujících jeho chuť a vůni.

Vinaři se shodují, že letošní ročník bude špatný. „Jestliže budete mít vysokou cukernatost a málo kyselin, tak bude víno fádní. Nižší cukernatost a více kyselin, tak je to neharmonické,“ řekl Habrovanský.

„Ta kvalita už nebude taková, jak jsme čekali. Tento ročník nebude ten, na který budeme vzpomínat v dobrém,“ přiznává Jakubík z Vinařství Zlechov.

Na vinohrady útočí houbové choroby, mezi ně patří i plísně, a také tisícihlavá hejna špačků. Ti ročně způsobí škody za čtvrt miliardy korun. V některých letech zničí podle vinařů až 15 % úrody.

Zatímco u nás se letos počítá s průměrnou úrodou, produkce vína v Evropské unii má být podle odhadů nejnižší od začátku 80. let.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek