Past na dopingové hříšníky? Závodníci dostanou čipy pod kůži

Alexandr Legkov

Čipování psů, které slouží k jejich snazší identifikaci, je už běžnou záležitostí. „U zvířat je to fajn, protože pes nebo kočka se dřív najde než s tetováním,“ říká veterinář Alexandr Nachman Skácel.

Čipování už jsou ale i lidé. Čip mají ve svém těle i zaměstnanci jedné švédské firmy ve Stockholmu a mohou si jím třeba otevřít dveře s elektronickým zámkem. Nemusíte tak sebou nosit klíče a třeba ani peněženku, protože se jím dá i platit.

A teď se zdá, že očipovaní by v budoucnosti mohli být i vrcholoví sportovci. Čipy, které by měli v těle, by na ně dohlížely. Byly by tak jakousi miniaturní dopingovou laboratoří.

„Žijeme v době těch nejmodernějších technologií a myslím, že bychom je měli zapojit do boje s dopingem,“ myslí si šéf Světové asociace olympioniků Mike Miller.

„Nevylučuji, že antidopingové organizace, někdy v budoucnosti budou muset přistoupit i k této metodě, protože rafinovanost sportovců a některých lékařů je takřka bezbřehá,“ přidává Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky.

Na druhou stranu se zdá, že už třeba zítra revoluce s implantováním čipů do těla sportovců nezačne. Analýza vzorků je složitá. „Vyhodnocují to laboratoře, které mají i několik místností a desítky přístrojů, takže se mi zdá nepředstavitelné, že by to změřil přístroj během několik vteřin či minut. Ale třeba v nějaké blízké budoucnosti to může být,“ myslí si Chlumský.

Čipy v těle ale sebou přinášejí i rizika, tím největším je ztráta svobody Pproblematická jsou i některá vyšetření u lékaře, před některými zákroky by se čip musel chirurgicky odstranit.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek