Ostrov třicetkrát v roce pohltí moře! Přesto tu žije stovka lidí

Co můžete koupit

Unikátní Severofríské ostrovy se nacházejí v Severním moři. Jedním z deseti ostrovů je i Hallig Hooge, který najdete poblíž západního pobřeží u hranice Německa s Dánskem, píše slovenský portál tvnoviny.sk.

Zajímavostí je, že asi třicetkrát do roka si moře „vezme“ Hallig Hooge zpět. Voda pohltí celé území většinou v zimním období, kdy se hladina moře zvedá i o 1,5 metru. I přesto na ostrově žije asi stovka obyvatel.

Lidé přežijí proto, že si vystavěli složitá a nádherná sídla, která jako jediná zůstávají nad vodou. Umělé výčnělky, na kterých stojí, se nazývají Warfty. Takových kopečků se na ostrově nachází asi deset, což je také počet rodin, které zde přebývají.

Mohutné ale bývají i letní odlivy, které od pobřeží odhalí i několik kilometrů navíc, než je běžné. Odliv formuje rozsáhlé území močálů a vytváří jedinečný ekosystém.

Ovzduší ostrova je neobyčejně zdravé, podporuje léčbu kožních nemocí a dýchacích cest. Žijí zde více než tři tisíce živočišných druhů, z nichž některé jsou endemity – tzn. nevyskytují se nikde jinde na světě.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek