ON-LINE: Sobotkova vláda dnes zasedá, Chovanec míří na Hrad

Demise Bohuslava Sobotky byla šokem i pro koaliční partnery. Shodují se ale na tom, že v zásadě existují čtyři alternativy, jak by se vše mohlo dál vyvíjet. Buďto dovládne Sobotkova vláda v demisi, koalice se domluví na nové vládě, nastoupí úřednický kabinet nebo budou předčasné volby. Kterým směrem se situace vyvine napoví příští dny.

Ve středu se od devíti hodin schází k plánovanému zasedání vláda. Už předtím se Sobotka sešel s předsedy koaličních stran. Andreje Babiše během středy čeká také schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. K tomu se na čtvrtek objednal také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. O schůzku požádal také statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, s prezidentem se sejde ve středu odpoledne.

Zástupci koaličních stran během úterního večera a středečního rána uvedli, že preferují, aby vláda dokončila svůj mandát v demisi. O této možnosti mluvili v úterý Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš. Že jsou lidovci připraveni dokončit mandát v demisi deklaroval ve středu také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

On-line reportáž

Pád vlády Bohuslava Sobotky – 2. den

9:30

Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec se podle ČTK sejde s prezidentem v 16:30. Před Chovancem Miloš Zeman přijme Andreje Babiše, se kterým se má sejít ve tři hodiny. ČTK uvedla, že schůzka Chovance s Babišem se „uskuteční s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky i politického grémia ČSSD“. Chovanec byl jedním z aktérů tzv. Lánské schůzky, která se uskutečnila po volbách 2013. Prezident se tehdy sešel v Lánech s Chovancem, Jiřím Zimolou, Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem. Haškovo křídlo pak vyzvalo Sobotku, aby se kvůli špatnému volebnímu výsledku vzdal pozice předsedy ČSSD. Premiér ale svou funkci uhájil.

9:05

„My dnes chceme jasně říct na vládě panu premiérovi, že my nejsme pro demisi jako koaliční hnutí, že nám to připadá zbytečné a že my jako ministři ANO demisi podávat nebudeme,“ řekl podle ČTK ve středu ráno ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že by mohl přijít jiný premiér, který by nahradil Sobotku, a ostatní členové vlády by zůstali. O této možnosti mluvil v úterý odpoledne také Andrej Babiš, který za přijatelnou variantu označil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka

9:03

Ministři za hnutí ANO při příchodu na jednání vlády potvrdili, že oni z vlády odcházet nechtějí. To deklarovali už po večerním jednání s Andrejem Babišem a s předsedou poslaneckého klubu Jaroslavem Faltýnkem. Podle Babiše v úterý padla i varianta, že by on odešel z vlády a ta demisi nepodala. Babiš v úterý večer uvedl, že proti této variantě byli ostatní ministři z jeho hnutíPředseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák při příchodu na jednání grémia ČSSD, které se sešlo ve středu ráno, uvedl, že je proti předčasným volbám. Pokračování vlády s Andrejem Babišem coby ministrem financí ale Sklenák považoval za neudržitelné, proto označil Sobotkovo rozhodnutí za legitimní.

Ministři za hnutí ANO před středečním jednáním vlády zopakovali, že nechtějí sami odejít z kabinetu. Pád vlády považují za zbytečný krok.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek