O zásoby lithia se strany praly, po volbách už skoro nikoho nezajímá

Lithium

Lithium bylo horkým předvolebním tématem. A teď – ticho po pěšině. Necelé dva týdny po volbách si po lithiu nikdo ani nevzdechne. Sněmovna přitom těsně před volbami požádala vládu, aby zrušila platnost memoranda, které podepsal s australskou těžařskou firmou ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

„V záležitosti memoranda je nová ta věc, že pan premiér požádal ministerstvo průmyslu, životního prostředí, zahraničních věcí a předsedu bánského úřadu a legislativní rady vlády, aby posoudili obsah toho usnesení Poslanecké sněmovny a navrhli nějaké další kroky,“ sdělil Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové politiky.

„Já jsem to komentoval už před volbami, že jde spíš o marketingovou záležitost, že to chce věcnou diskuzi a věcnou diskuzi nelze vést pět dní před volbami,“ okomentoval současnou situaci Miroslav Kalousek.

„Jestli někdo říkal, že lithium nebude tématem po volbách, tak já opakuji, že lithium je téma po volbách a bude to jedna z priorit, kterou KSČM bude trvale sledovat,“ prohlásil Vojtěch Filip.

A podobně se vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. „Samozřejmě toto téma nenecháme usnout a budeme nadále požadovat, aby se vyjasnily jak vzájemné vztahy firem a lidí, které jsou svázány touto kauzou a pakliže tam budou indicie, tak budem požadovat, aby to prošetřily orgány činné v trestním řízení,“ řekl.

Sociální demokraté před volbami označovali kauzu kolem těžby lithia jako útok vedený hnutím ANO a KSČM. Tvrdili, že se ANO jen snaží zakrýt kauzy Andreje Babiše. Samotná australská firma EMH zatím sama neví, jak to s těžbou lithia na Cínovci bude. Usnesení Sněmovny jsou pro vládu jen doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat. Navíc se změní zřejmě jak Sněmovna tak kabinet.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek