Není to jen o Rusech. Připomeňte si nejznámější dopingové skandály

doping

Ben Johnson

Kanadský sprinter, věčný soupeř Američana Carla Lewise byl kvůli dopingu diskvalifikován z olympiády v Soulu v roce 1988. Zlatou medaili musel vrátit a jeho dva rekordy byly vymazány. Mimochodem také o Carlu Lewisovi se mluví jako o dopingovém hříšníkovi.

Marion Jonesová

Sprinterka, která třikrát zvítězila na olympijských hrách v Sydney, se k dopingu přiznala u soudu. Přišla o medaile a vrátit musela také sedm set tisíc dolarů. Za lhaní vyšetřovatelům si navíc odseděla šest měsíců ve vězení a odpracovat si musela čtyři sta hodin veřejně prospěšných prací.

Lance Armstrong

Fenomenální cyklista, který se ve druhé polovině 90. let vyléčil ze zhoubného nádoru, úspěšně se vrátil k cyklistice a pro mnoho lidí se stal hrdinou. Celkem sedmkrát vyhrál Tour de France. Jeden z nejtěžších a také nejdelších cyklistických závodů.

V roce 2012 se ale ukázalo, že dopoval. Přišel o tituly z Tour a k dopingu se přiznal před zraky tisíců lidí v jedné z nejsledovanějších amerických show.

Maria Šarapovová

Tenistka Maria Šarapovová byla letos pozitivně testována na Australian Open, dostala dva roky distanc. Přišla i o olympiádu v Riu de Janeiru.

Ota Zaremba

Dopingové skandály se nevyhnuly ani Československu. Vzpěrač Zaremba, který v roce 1980 zvítězil na olympiádě v Moskvě, je jedním z mála tuzemských sportovců, který užívání podpůrných prostředků za socialismu přiznal.

V osmdesátých letech minulého století se organizovaný sportovní doping rozšířil po celém světě. Řada světových rekordů dodnes pochází z té doby.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek