Nejvyšší čas nahlásit škody po vichřici! Návod, jak získat peníze

Vítr

Přesně před týdnem se přes Česko přehnala ničivá bouře Herwart. Vyžádala si u nás čtyři lidské životy i obrovské škody na majetku. Pojišťovny evidují desítky tisíc pojistných událostí. Vyřešit se jim podařilo zatím zhruba pětinu.

Do terénu likvidátoři a technici vyrazili i o víkendu. Lidé totiž mohli vyrazit zkontrolovat i své chaty a chalupy. Na další nápor se tak připravují i telefonická centra.

Abyste peníze od pojišťovny získali, je důležité nahlásit škody co nejdřív. Lidé totiž mají na nahlášení škod u některých pojišťoven pouze 30 dní. Přestože promlčecí lhůta daná zákonem je tříletá. A pozor. Po třech letech od oprav bývá složité dohledat faktury a bez nich žádná pojišťovna peníze neproplatí.

Nejdůležitější je škodu pořádně vyfotit a to ještě předtím, než se lidé pustí do oprav. Nebo mohou počkat na pracovníka pojišťovny, který si škody zdokumentuje sám.

Jak nahlásit škodu

Při hlášení škod je důležité dodržovat podmínky jednotlivých pojišťoven. U Kooperativy můžete nahlásit škody mailem, telefonicky, přímo do webového formuláře na webu pojišťovny nebo na pobočce.

Generali pak zohledňuje výši škod. „Menší škody se nám daří vyřešit i při nahlášení přes telefon. Když klient dodá průkazné fotografie, ze kterých jsme schopni škodu posoudit, pak nic nebrání tomu, abychom v podstatě ještě ten samý den od dodání podkladů zaslali klientovi na účet peníze,“ řekl mluvčí Jan Marek.

Většinou to ale trvá několik týdnů. Ve výjimečných případech je možné se s pojišťovnou předem domluvit na vyplacení záloh. „Je to možné. Už bylo vyplaceno na 200 záloh,“ potvrdil mluvčí Allianz Václav Bálek. I pojišťovny přitom mají své lhůty – ke škodě se musí vyjádřit do tří měsíců od nahlášení.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek