Nejen útočník z Manchesteru! I jeho mladší bratr plánoval vraždit

Salman Abedi pár minut před útokem

Salman Abedi zabil v Manchesteru 22 lidí a stovku dalších zranil. Není ale jediným z rodiny, kdo chtěl vraždit. Jeho mladší bratr Hashem byl podle deníku The Telegraph členem džihádistické buňky, která měla plánovat atentát na velvyslance OSN v Libyi.

Terčem útoku měl být vedoucí mise OSN v Libyi Martin Kobler. Měl se odehrát začátkem tohoto roku, kdy byl Kobler v Tripolisu. Návštěva metropole ale byla odložena, uvedly nejmenované diplomatické zdroje.

Libyjské bezpečnostní složky islamistickou buňku monitorovaly několik měsíců a tvrdí, že 20letý Hashem v ní zastával významnou pozici. Přípravy na útok byly v závěrečné fázi, už byla dokonce vyrobena výbušnina. Ta měla explodovat v blízkosti konvoje s Koblerem.

V Tripolisu teď podle deníku zasahují agenti britské tajné služby MI6. Společně s libyjskými kolegy vedou vyšetřování a snaží se zjistit, zda byl do této buňky zapojen útočník z Manchesteru. Hashema Abediho zadrželi policisté v Tripolisu už ve středu, při výslechu se přiznal k napojení na Islámský stát.

Britská policie v souvislosti s úterním atentátem v Manchesterské aréně zadrželi 13 osob, 11 z nich zůstává ve vazbě. Salman Abedi se odpálil po koncertu americké zpěvačky Ariany Grande ve foyer haly, zabil 22 lidí.


Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek