Nejen Babiš, Brusel podezřívá ze střetu zájmů i ministra Tomana

Andrej Babiš

Rodina současného ministra zemědělství a bývalého šéfa agrární i potravinářské komory Miroslava Tomana totiž vlastní několik zemědělských firem. Ty přitom pobírají z veřejných peněz milionové dotace.

Známý výrobce majonéz a hořčic nebo obří drůbežářský podnik. Rodina Tomanových figuruje ve firmách s výnosy počítanými v miliardách korun. A právě tam směřovaly milionové dotace z resortu zemědělství. Od srpna přitom začala platit přísnější pravidla pro přidělování evropských dotací.

„Dotace mohly být a pravděpodobně byly vypláceny v rozporu s tímto evropským nařízením. Pokud jsou v rozporu s touto evropskou legislativou, tak hrozí to riziko, že je Česká republika bude muset vracet,“ komentoval podezření předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle Pirátů společnost Xaverov získala několik milionů korun i přes to, že firmu ovládají bratr a otec ministra, někdejší místopředseda Štrougalovy vlády a komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman starší.

„Na evropské dotace je stanovisko Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), což je akreditovaná certifikovaná agentura, která postupuje přesně podle pravidel. Co se týká národních dotací, tam mám rozbor nebo respektive stanovisko právníků, že tam ve střetu zájmů nejsem,“ vyjádřil se ministr Toman.

Podezření Evropské komise teď bude analyzovat její právní oddělení, stejně jako tomu bylo v případě premiéra Andreje Babiše. Stížnosti, které komise obdržela od českých úřadů jsou teď ve fází vyhodnocování informací. Za jak dlouho právníci Evropské komise veškerá fakta vyhodnotí tak zatím neni jasné.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek