„Nejde elektrika, mrzneme!“: Lidé kvůli orkánu trpěli desítky hodin

Letecká záchranná služba

„Nejde nám v obci vůbec nic. Jsme tady opravdu vyřízení – úplně nadobro.“ Tak v pondělí popisoval následky orkánu starosta Loužnice Marcel Tiler. „Horší je, že padly i mobilní sítě. Nefunguje ani siréna,“ dodal.

V Loužnici na Jablonecku byli lidé bez elektřiny déle než 30 hodin a zoufalství na nich bylo znát. „Mám topení na oběhové čerpadlo a když nejde elektrika, jsme v zimě. Mrzneme,“ postěžoval si pan Jaroslav.

A tohle už je místní krámek. Prodávají tu jen základní potraviny. EET vyřídí, až to bude možné. „Musela jsem vyhodit nanuky do kontejneru, salámy ty půjdou potom,“ přidala se prodavačka tamního obchůdku Vladimíra Šmídová.

V obci bez plynovodu mají všichni elektrické vařiče a tak to na nějaké větší vyvařování nebylo. „Museli jsme použít centrálu. Všechny nové systémy topení, které stát propaguje, jsou závislé na elektřině a není nikde zajištěno, že vám třeba 2,3,4 dny tu elektřinu nedodají,“ vysvětlil Tiler. Problémem se ukázalo být i prosté umytí a spláchnutí. „Chodím k sousedům s kyblíky,“ přiznal pan Jaroslav.

A těžké chvíle prožívala i rodina Pešatových. Paní Lenka se totiž stará o ochrnutého manžela. „Polohovací postel nám nešla. Ještě máme antidekubitní matraci, tak jsme tam museli dát molitanovou a to teda úpěl celou noc,“ řekla.

Podle posledních informací Loužnice už elektřinu má. Další vesnice na obnovení proudu ještě stále čekají.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek