Nehoda v jaderném zařízení: Na radioaktivní odpad se zřítil tunel!

Jaderná elektrárna ve Flamanville ve Francii

Zařízení v americkém Hanfordu vzniklo za druhé světové války coby součást projektu Manhattan, což bylo kódové označení pro americký program vývoje jaderných zbraní. Většina plutonia pro americké jaderné zbraně byla připravována právě tady. V poslední době ale v objektech soukromá společnost zpracovává vyhořelé jaderné palivo.

V úterý v ranních hodinách se ovšem propadla zem nad železničním tunelem, kterým do komplexu vlaky navážely vyhořelé palivo. Ten je plný radioaktivního materiálu, kupříkladu vagónů určených k přepravě palivových tyčí, které v něm byly v minulosti „pohřbeny“. Jestli se propadla i střecha tunelu, zatím není jisté.

V celém komplexu by podle agentury AP v 177 podzemních nádrží mělo být uloženo dohromady 121 milionů litrů vyhořelého paliva! Podle listu The Independent už v minulosti z nádrží unikaly toxické a radioaktivní výpary a Hanfordu se přezdívalo „nejtoxičtější místo v Americe“ nebo „hrozící podzemní Černobyl“.

Tunely vedly do této budovy:

BREAKING: ‚Emergency‘ Declared at Hanford Nuclear Plant In Washington – https://t.co/YakFSR0YAC pic.twitter.com/rbvqGf8Epv

— Breaking911 (@Breaking911) 9. května 2017

Zaměstnanci dostali příkaz, aby se schovali uvnitř, zajistili ventilaci, nejedli a nepili. Ti, kteří pracovali nejblíže místu, kde se zem propadnula, byli evakuováni.

„Jsou zde obavy ze sesuvu půdy nad železničními tuleny nedaleko bývalého zpracovatelského závodu. V tunelech je kontaminovaný materiál,“ upozornilo ministerstvo energetiky.

Mluvčí ministerstva životního prostředí státu Washington Randy Bradbury uklidňoval, že žádný únik radiace nebyl zaznamenán a nikdo z dělníků se nezranil. V tunelech naštěstí v danou chvíli nikdo nebyl.

Ministerstvo energetiky aktivovalo krizový plán. Dvě hodiny po sesuvu informovalo, že se záchranáři dostali na místo, kde se půda propadla. Kráter má rozměry přibližně 6×6 metrů. Únik radiace zatím nebyl zaznamenán. Tunely zakrývá přibližně 2,5 metru zeminy. Podle prvotních informací to vypadá, že se zem propadla o 0,6 až 1,2 metru.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek