Nebuďte za lenocha! Zatočte s prokrastinací jednou provždy!

Určitě jste to také někdy zažili. Máte plno povinností, do kterých se vám vůbec nechce. Co v takový moment uděláte? Pustíte se do uklízení bytu, vaření večeře nebo zavoláte přátelům. Jednoduše řečeno uděláte cokoliv, co oddálí zmíněnou povinnost. Slovíčko prokrastinace pochází z latinského slova procrastinatus, které se skládá z předpony pro (na) a crastinus (zítra). Tohle slovo tedy můžeme volně přeložit jako odkládání věcí na zítra. Háček je ale v tom, že většina lidí dané povinnosti neodloží pouze na zítra, a tak se stává, že nesplněné úkoly s sebou táhnou jako kouli u nohy.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Aug2016/1898047.jpg?d41d

Berme ji vážně

Rozhodně by byla chyba, kdybychom prokrastinaci zlehčovali. Dlouhodobé odkládání úkolů vede ke skutečné depresi nebo stresu, který se může neblaze podepsat i na našem fyzickém zdraví. S prokrastinací si tedy není dobré zahrávat. Pokud cítíte, že jste jí propadli, ihned se pusťte do boje, který sice nebude jednoduchý, ale určitě z něho vyjdete jako vítěz. V případě, že s nebudete s prokrastinací vědět rady, vyhledejte psychologa, který vám určitě pomůže.

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Máte problém s prokrastinací?
Jakou šanci má láska v pozdním věku?
Když má dítě dva tatínky aneb Život s vlastním i nevlastním otcem

Jednoduché triky

Chcete s prokrastinací zatočit? Pak pro vás máme tipy, díky kterým se vám to povede. V první řadě si stanovte nízkou laťku. Byla by blbost, kdybyste si ihned slíbili, že za jediný den doženete všechno, co jste v posledních měsících úspěšně odkládali. Vytvořte si seznam povinností, které od sebe barevně odlište. Červenou barvou si například napište úkoly, které musíte splnit co nejdříve. Naopak zelená barva může symbolizovat povinnosti, na které nemusíte spěchat. Každý den si poznamenejte, co musíte splnit a nezapomeňte náročnější úkoly prokládat těmi jednoduššími. Výborně pomáhá i to, když si vypnete mobilní telefon a veškerou elektroniku, která by vás mohla během práce rušit. Doporučujeme vám, abyste si splněné úkoly odškrtli, protože jedině tak uvidíte, co ještě máte před sebou.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek