Napětí roste: Soud zrušil pondělní schůzi katalánského parlamentu

Katalánští separatisté vyhráli volby

Na jedné straně tisíce lidí volajících po samostatnosti Katalánska a odsuzující policejní násilí během nedělního referenda o nezávislosti. Na straně druhé neméně početné davy vítající se španělskou vlajkou v ruce příjezd policie – symbol národní jednoty. Tak vypadá srdce Katalánska, Barcelona, už několik dní.

Krizi ve společnosti rozdmýchává i neochota nejvyšších představitelů centrální a regionální vlády zasednout ke společnému jednacímu stolu. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont na pondělí svolal mimořádné zasedání katalánského parlamentu, kde chce poslance seznámit s výsledky referenda, v němž se pro nezávislost vyslovilo 90 procent voličů. Schůzi teď ale zakázal španělský ústavní soud.

„Všechna slova pana Puigdemonta přináší další nejistotu, nepokoje a nikam nevedou. Žije mimo zákon, mimo realitu a mimo zdravý rozum,“ řekla španělská vicepremiérka Soraya Saenz de Santamariová.

Centrální vláda zdůrazňuje, že referendum o nezávislosti bylo nezákonné. To ostatně ve svém projevu zopakoval i španělský král Felipe VI.

„Nemůžeme sdílet ani přijmout vzkaz, který hlava státu adresovala jedné části populace. Král promarnil šanci promluvit ke všem občanům, kteří si zaslouží jeho respekt,“ opřel se do krále katalánský premiér Puigdemont.

K rozhovorům už obě strany vyzvali členové Evropského parlamentu. Ti Katalánsko varovali, že pokud by se oddělilo od Španělska, nemohlo by být nadále členem Evropské unie.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek