Nad Evropu se dostal radioaktivní oblak! Šířil se zřejmě z Ruska

Radioaktivita

Několik stanic v Evropě naměřilo do poloviny října zvýšený výskyt izotopu ruthenia 106. Podle IRSN ho nezpůsobila nehoda v reaktoru. Látka unikla v Rusku nebo Kazachstánu v posledním zářijovém týdnu.

Místo, odkud radioaktivní látka unikla, není přesně známé. Francouzský institut pouze uvedl, že na základě hodnot naměřených po celé Evropě věci vypočítali, že se tak stalo někde mezi Volhou a Uralem.

IRSN informoval, že radioaktivní látka unikla zřejmě z nemocnice, kde se provádí radioterapie, nebo továrny na zpracování ruthenia. Kromě léčby rakoviny se využívá také v energetických satelitech.

Podle úřadu uniklo větší množství ruthenia, mezi 100 až 300 teraBecquerely. Zároveň ale IRSN zdůraznil, že radioaktivní oblak neohrožuje zdraví Evropanů. Také riziko kontaminace potravin je nízké, proto nejsou nutná žádná opatření pro kontrolu zboží z dovozu.

Na zvýšenou radioaktivitu v ovzduší už dříve upozornily měřicí stanice v Německu, Rakousku a Itálii. Ani tamní experti ale neodhalili přesnou příčinu nebo místo, odkud látka unikla.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek