Nad Evropou je radioaktivní jód 131! Přišel nejspíš z Ruska

Jaderný výbuch - ilustrační foto

Radioaktivní izotop jódu 131 je už několik týdnů v ovzduší nad Evropou a nad Českem ho zachytila i pražská laboratoř, která monitoruje radionuklidy v atmosféře. Poprvé odborníci izotop zachytili už dva týdny po začátku roku v norském Svanhovdu na norsko-ruské hranici. Pak se ozvali z finské části Laponska. Následovala hlášení z Polska, Německa, Francie, Španělska a z České republiky.

Radionuklid jód 131 se používá především v lékařství a ve farmacii, ale vzniká i při jaderných nehodách. Jeho únik byl naměřený při havárii v Černobylu i Fukušimě, ale český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) úvahy tímto směrem odmítá. „Spekulace o havárii jaderného reaktoru nebo výbuchu jaderné zbraně jsou nesmyslné, neboť v tom případě by musely být nalezeny i jiné radionuklidy, které vznikají při štěpné reakci,“ uvedl mluvčí SÚJB Radek Pokorník.

Jód 131 dvakrát zaznamenala laboratoř Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) v Praze. „Dvě pozitivně detekované hodnoty jsou velmi nízké a mají spíše indikativní charakter. V první dekádě února se objevily informace, že i na jiných místech Evropy byly detekovány stopy 131 na úrovni maximálně jednotek µBq/m3,“ dodal také mluvčí Radek Pokorník.

SÚJB ústy mluvčího také vyvrací, že by zjištěná množství mohla být nebezpečná: „Měřené hodnoty se pohybují na hranici detekovatelnosti a rozhodně není důvod k jakýmkoliv obavám z možných důsledků pro zdraví lidí. Důvodem k přesnějšímu a citlivějšímu měření je samozřejmě snaha o získání co nejvíce informací o množství vyskytující se radioaktivity v ovzduší a hledání její příčiny.“

Zřejmě i proto do Velké Británie o víkendu dorazil vojenský speciál americké armády Boeing WC-135. Jeho cesty si všimli britští blogeři a zřejmě skutečně souvisí s výskytem jódu 131. Letoun je totiž schopný detekovat v ovzduší radioaktivní látky a pátrat po jejich původu.

Ten je také nejasný, ale vzhledem k postupu radionuklidu nad Evropou a směru odkud přišel, je možné spekulovat, že zdrojem by docela dobře mohlo být Rusko.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek