Na školu připravujte dítě už teď, radí psycholog. Poradil, jak nejlíp

Dívčí noha

Vstávání, zvonění, zkoušení, testy a domácí úkoly. To vše 3. září vtrhne školákům po dvouměsíčních prázdninách znovu do života. Už teď jejich rodiče začínají řešit, jestli začít s přípravou.

Pozitivní vliv na náladu, s jakou v září půjde dítě do školy, může mít výlet pro nové školní potřeby, kdy si částečně samo vybere, jaký bude mít penál nebo pastelky. Nicméně podle psychologů neexistuje univerzální odpověď, jak dítěti první kroky ulehčit.

Klíčové prý je, aby si rodiče uvědomili, jak hodně se prázdninový režim odklonil od toho školního. „Dva, tři týdny před začátkem školního roku je třeba tu večerku posunovat na nějakou hodinu, která se už blíží té školní. Myslím, že rodiče dělají tu chybu, že tím dětem často vyhrožují – koukejte jít spát, protože,“ uvedla dětská psycholožka Iva Jungwirtová.

Příliš velký důraz by rodiče neměli klást ani na nutnost oživení si školních znalostí. Ideální je, když si zejména děti na prvním stupni opakují učivo nenásilnou formou.

„Prázdninový deník, kam si dítě zapisuje své zážitky, maluje, lepí si, třeba jízdenky na parní vláček, pokud s ním jelo. Je to moc hezký způsob, jak si zopakovat psaní trošku, čtení trošku, vlastivědu,“ navrhla Jungwirtová.

Speciální situace pak nastává u prvňáčků a podle psychologů vůbec není na škodu, aby se na školu, jako na nové prostředí, šli podívat o den dříve.

Velkým stresem procházejí i žáci, které čeká na konci prázdnin reparát. V takových případech není prý špatné obrátit se o radu na dětského psychologa.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek