Na Cínovci leží poklad za miliardy korun! Strany se o něj hádají

Cínovec

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček si pořádně rozhněval některé politiky. V pondělí totiž podepsal s australskou společností European Metals Holdings (EMH) takzvané Memorandum o porozumění, které se týká spolupráce v oblasti těžby a zpracování lithia v České republice.

Boje se rozhořely zejména o ložisko Cínovec, kde je lithia nejvíc. Strany se nemohou shodnout na tom, kdo a za jakých podmínek by měl mít na nerostné bohatství nárok. V současné době má nejblíž k zahájení těžby právě australský investor. Ten by podle odhadů mohl zahájit činnost už v roce 2022.

„Dokončili jsme jednu etapu průzkumných vrtů a byla založena předběžná studie proveditelnosti. Časově je nejnáročnější EIA, tedy analýza dopadu na životní prostředí, kterou budeme zahajovat někdy koncem roku a tam bude trvat minimálně rok a půl, než dospějeme k nějakému závěru,“ sdělil TN.cz Richard Pavlík, generální ředitel firmy Geomet spadající pod společnost EMH.

Podepsané memorandum si vychvaluje nejen on, ale i ministr průmyslu. Plně respektujeme průzkumné licence, udělené ministerstvem životního prostředí, avšak naším hlavním cílem je, aby lithium bylo nejen získáváno, ale především dále zpracováváno a finalizováno v rámci České republiky. Proto jsme s právoplatnými držiteli průzkumných licencí zahájili rozhovory nad tímto naším požadavkem již v předstihu. Jsem velmi rád, že tento náš postoje společnost EMH respektuje,“ uvedl po podpisu ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Lithium je strategická surovina, která se používá při výrobě baterií. Stát by si tak podle Pavlíka mohl přijít na pořádný balík peněz. „Pokud si vezmeme řetězec od těžby, přes zpracování až po finální baterie do elektromotorů nebo průmyslové baterie, které bude na území České republiky, jak jsme se dohodli v memorandu, získá stát jen na dani z přidané hodnoty stovky miliard korun za nějakých 21 let,“ vysvětlil.

Nyní bude mít rozhodující slovo ministerstvo životního prostředí a Český báňský úřad, který má rozhodující slovo při stanovení dobývání prostoru a povolení těžby. Pokud úřad kývne, dveře se firmě otevřou dokořán.

„Spolupracujeme s lidmi, kteří budou zpracovávat EIA, ať se dopředu vyhneme konfliktu. Nepředpokládám ale žádné významné konflikty, projekt je velmi enviromentálně příznivý,“ sdělil Pavlík.

Podle některých politiků je ale podpis memoranda před volbami ránou pod pás. Jejich reakce a další informace o těžbě lithia se dozvíte ve 20:20 v Televizních novinách na TV Nova.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek