Na české stoly brzy zamíří červi, cvrčci či švábi. Schválila to EU

Hmyz v jídle

A Česká republika je prý na to připravena, dokonce patří mezi přední chovatele krmného hmyzu v Evropě.

Milan Bažant už téměř patnáct let provozuje na severu Čech hmyzí farmu. Chová larvy potemníka brazilského jako krmivo pro jiná zvířata. Červů má prý několik miliónů a jejich hodnota přesahuje milión korun.

Své svěřencce krmí speciální směsí a také jablky. Ta musí být prvotřídní a bio – pesticidy by totiž mohly červy zabít. V přírodě by larva někde pod kůrou rostla až tři roky. Na farmě dospěje díky stravě zhruba za tři měsíce. Dorůst může až sedmi centimetrů.

Evropská unie v lednu schválila hmyz jako tradiční potravinu třetích zemí a teď schvalovacím kolečkem procházejí jednotlivé druhy.

Díky tomu se na našich jídelníčcích brzy může objevit třeba cvrček anebo šváb. Ti se doteď mohli konzumovat pouze na speciálních degustacích.

„V momentě, kdy se tady nastaví veškerá pravidla, bude umožněn chov a my ho budeme dozorovat. Budeme hlídat zpracování toho hmyzu, protože hmyz může být zdrojem i přenosu nákaz,“ říká ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Oblíbeným masem v České republice se opět stává šnečí. Za první republiky se jedlo hlavně na Vánoce a to se teď vrací. Podle chovatelů je velkou pochoutkou i šnečí kaviár.

Dva Češi stojí i za největší hmyzí farmou na světě. Ta vzniká v Thajsku, už teď ale mladí podnikatelé vyrábějí proteinové tyčinky z mouky z cvrčků.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek