Mohutný los zabloudil k Olomouci. Může být nebezpečný!

Los na Brněnsku

Nejčerstvější informace hovoří o tom, že bloudícího losa naposledy lidé viděli v okolí Tovačova, Slatinic a Těšetic na Olomoucku.

„Pro velké savce je klíčová prostupnost krajiny, protože potřebují velký životní prostor. Významnou bariérou jsou dálnice, ty zvířata překonávají jen velmi obtížně. Přitom pro přežití naší populace losů, která žije u Lipna, je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska. V posledním roce byly ale zaznamenány i tři případy sražených losů na místních komunikacích v oblasti Šumavy,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ochranáři nicméně varují, aby se lidé k losovi raději příliš nepřibližovali. Stále se totiž jedná o divoké zvíře a nedá se dopředu odhadnout, jak zareaguje. V krajním případě by los mohl i zaútočit.

„Údaje o jeho dalším výskytu by pomohly při ochraně těchto vzácných zvířat. Důležité je totiž zmapovat, kudy se krajinou pohybují. Případná pozorování pište prosím na adresu: vaclav.hlavac@nature.cz a jiri.safar@nature.cz,“ doplnil Hlaváč.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek