Ministerstvo vyhlásilo soutěž o ceny! Stačí se projít po louce

Posekané srnky - 1

„Projekt Senoseč online prokazatelně nese ovoce. Před třemi roky jsme s Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) dali veřejnosti, myslivcům i zemědělským podnikům nástroj pro komunikaci, který jim umožňuje redukovat hrozivá čísla zvířat usmrcených každoročně při senosečích,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

„V roce 2015 jsme začínali zhruba se stovkou zachráněných zvířat a dvěma tisíci zaregistrovaných uživatelů. Za loňskou sezónu tato čísla několikanásobně vzrostla. Zachránit před sekačkou se loni podařilo 553 zvířat a výrazně vzrostly i počty registrovaných uživatelů z řad zemědělských podniků, zemědělských pracovníků, myslivců i dobrovolníků,“ dodal Brabec.

Letos už se podařilo zachránit celkem 403 zvířat, rychle přibývá také zaregistrovaných zemědělských podniků – 439, tedy dvakrát více než loni. Díky portálu SENOSEC.CZU.CZ a aktivitě mnoha dalších partnerů projektu vznikla hlubší spolupráce mezi dobrovolníky, myslivci a zemědělci. Na této stránce se můžete zaregistrovat a pomáhat i vy.

Jak to funguje

Pokud se zemědělec rozhodne, že nastal čas k senoseči, musí ji den předem nahlásit příslušnému mysliveckému spolku. Myslivci by pak měli zajistit vyplašení srn a srnčat z vysoké trávy. Jenže někdy se myslivci o sečení dozví na poslední chvíli a není nikdo, kdo by na místo vyrazil.

Právě proto je nesmírně důležitá pomoc dobrovolníků a toho si je vědomo i ministerstvo životního prostředí. Dobrovolníci se mohou do aplikace Senoseč zaregistrovat a okamžitě se tak dozví, kde je jich potřeba. Stále totiž přibývá počet zemědělců, kteří do aplikace plánované akce nahlašují. Pak stačí, aby se dobrovolníci po louce prošli a tím srny vyplašili.

Ministerstvo motivuje soutěží

A aby měli i jinou motivaci, než jen dobrý pocit, vyhlásilo ministerstvo soutěž, ve které nejaktivnější dobrovolníky ocení. „Dobrovolníci mohou nově za svou pomoc v terénu získat hodnocení od organizátora ve formě zdviženého palce. A dobrovolník zase může čtyřlístkem a slovně ohodnotit uspořádanou akci,“ popisuje Jan Bartoška, vedoucí projektu Senoseč z ČZU.

Na konci června, až senoseče skončí, ocení ministerstvo pro místní rozvoj 5 dobrovolníků, kteří získají nejvíce zdvižených palců. „Těšit se mohou např. na přenosnou nabíječku pro mobil do terénu, svítilnu, externí disk ad.,“ uvedl Brabec. Podrobnosti o soutěži najdete ZDE.

Podle myslivce Petra Slaby není pomoc nijak složitá, stačí prý procházka po louce. „Ideálně by se to mělo udělat večer před sečením. Projít tu louku. Kvůli hluku, přítomnosti lidí a jejich pachu pak srny vyhodnotí místo jako málo bezpečné a většina jich mláďata odvede pryč ještě před sekáním,“ popsal Slaba.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek