Máte doma otesánka na čtyřech kolech?

Beránek

Spotřeba označuje, kolik pohonných hmot potřebujete na překonání určité vzdálenosti. Na počátku všeho stojí volba auta, jenže hodnoty udávané výrobcem se měří za laboratorních podmínek, a tak neodpovídají spotřebě v reálném provozu.

Ideálně si vybírejte vůz, který velikostně odpovídá vašim potřebám – menší a lehčí auto bude mít vždy nižší spotřebu než třeba SUV. Pokud hodně cestujete, sáhněte po dieselovém motoru, který má přes vyšší náklady na údržbu nižší spotřebu, a je-li zrovna levnější nafta, šetříte vlastně dvakrát. Na to, jak hluboko sáhnete do peněženky, má vliv i cena pohonných hmot. Aktuálně koupíte 1 litr benzínu průměrně za 33,29 Kč, nafty za 29,72 Kč a LPG za 14,12 Kč.

Pro zajímavost: jedním z největších žroutů je například Lamborghini LM002 se spotřebou až 53 l / 100 km, naopak Opel Corsa 1.3 CDTI „sežere“ okolo 3,1 l / 100 km.

Pokud už auto máte, hlídejte jeho technický stav. Závady či podhuštěné pneumatiky mají fatální vliv na spotřebu paliva. Úplným základem pro úspornou jízdu je ale předvídavost. Sledujte okolí a to, co se děje i daleko před vámi, a snažte se dosáhnout maximální plynulosti vaší jízdy.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek