Manuál pro vedoucí skautů: Čtěte, co mají říkat dětem o uprchlících

Skauti si uvědomují svojí roli největšího celosvětového hnutí dětí a mládeže a chtějí hledat způsob, jak v rámci svých možností pomáhat. Své členy chtějí naučit, že nenávist nikdy není řešením. Vedoucí proto vyzvali, aby v oddílech s dětmi o uprchlické krizi mluvili.

„Hledejme ověřené informace a vysvětlujme skautkám a skautům, že ne vše, co vidí, slyší či čtou, musí být nutně pravda. Snažme se téma prostředkovat i těm nejmenším, neboť i jejich se denně týká,“ píše skautská organizace na webu Skautská křižovatka.

„Učme sebe i je kriticky třídit informace, diskutujme s úctou k druhým a respektem. Umožněme skautkám a skautům v oddílech rozvíjet vlastní pohled na celou situaci, nebuďme konečným arbitrem pravdy, ale průvodcem na cestě poznání. Nezapomínejme přitom na hodnoty skautského slibu a zákona a snažme se je vnášet i do debat mimo půdu skautských oddílů,“ nabádá skautská organizace vedoucí.

Pryč s uprchlíky? Ale kdeže, české farnosti nabízejí masivní pomoc

Za příklad jim dává skauty v Chorvatsku, Slovinsku, Německu a Rakousku, kteří se již do pomoci uprchlíkům zapojili. „Sledujme s vděkem skautky a skauty v Chorvatsku nebo Slovinsku, kteří pomáhají stavět stany pro procházející uprchlíky, nebo třeba německé i rakouské skautky a skauty pomáhající na nádražích nebo zajišťující hry a zábavu pro děti na nejdelší cestě jejich života.“

Skautský web také připomíná, že spousta českých skautů, ať už jednotlivců nebo celých oddílů, se již do pomoci uprchlíkům zapojila například sběrem humanitární pomoci, finančními příspěvky nebo pomocí v Budapešti a na maďarsko-srbské hranici.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek