„Mami, já chci prachy!“ aneb dětská výplata v praxi

Pes se slunečními brýlemi

Čeká to všechny rodiče. Dítě si chce samo rozhodovat, co si koupí. Obvykle to nastává příchodem do školy. Je to logické, dítě se osamostatňuje. Je na každém rodiči, jak ke kapesnému přistoupí. Odborníci se shodují, že kapesné je výchovné, dokonce dítě od raného věku učí hospodařit a může eliminovat jeho případné potíže s financemi v budoucnosti.

Jako první je dobré zjistit, jak to vidí dítě. Mělo by si samo promyslet, kolik by na týden „potřebovalo“ peněz. Nutné je přesně definovat, co mu budou platit rodiče a na jaké účely bude své peníze mít. Kapesné dětem dodá pocit důležitosti.

Poté už může dojít k dialogu. Odborníci doporučují vyslechnout dítě až do konce a poté v klidu reagovat na jeho požadavky. Je dobré mít na paměti, že dítě ještě s financemi nehospodařilo a je vše pro něj nové. Úkolem rodiče je dítě vést.

Podstatné je stanovit přesnou výši kapesného. Začít se může s menší částkou a postupem času navýšit dle situace a potřeb. Nedoporučuje se částku pokaždé měnit. Termín si stanoví rodič dle svých potřeb. Pevný termín by měl být závazný. Téma šetření peněz je také dobré s dítětem prodiskutovat a seznámit ho s jeho výhodami.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek