Lidovci, STAN a TOP 09 chtějí spolupracovat, klub ale neutvoří

Kalousek a Babiš

Lidovci získali po volbách deset křesel, TOP 09 sedm a Starostové šest. Jejich poslanecké kluby budou tedy ve Sněmovně nejmenší. Kdyby spojili své síly, měli by 23 poslanců.

K tomu, jak jednání o možné spolupráci probíhalo, se vyjádřili pouze zástupci lidovců a STAN. „Shodli jsme se, že si určitě budeme chtít vypomáhat, že si vypomůžeme jak z hlediska expertů, tak z hlediska odborných stanovisek,“ sdělil šéf Starostů Jan Farský.

O společném poslaneckém klubu ale strany neuvažují a že by museli hlasovat pokaždé společně – o tom také nepřemýšlejí. „Shodli jsme se, že by bylo dobré, aby každá z politických stran, která je v parlamentu, měla své zastoupení v rámci volební komise, stejně tak i v rámci mandátového a imunitního výboru,“ sdělil místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Všechny strany se také bavily o tom, koho by mohli navrhnout na post místopředsedy Sněmovny, konkrétní jméno ale nepadlo. „Je to věc, kterou potřebuji ještě probrat s jednotlivými členy předsednictva,“ dodal Bartošek.

Dalším bodem jednání byla včerejší výzva šéfa TOP O9 Miroslava Kalouska. Po ostatních stranách chtěl, aby v podstatě bojkotovaly volbu předsedy Sněmovny, dokud Andrej Babiš nevrátí prezidentovi pověření pro jednání o sestavení vlády, nebo dokud nepřijde s jiným plánem než s menšinovou vládou.

„My jsme ho vyslechli, jeho stanovisko předložím na jednání předsednictva KDU-ČSL a poté se vyjádříme,“ sdělil Bartošek. „Nijak jsme neměnili své postoje, je to aktivita, kterou vyhlásil a my o tom, jestli a jak budeme hlasovat, budeme rozhodovat až podle našich výborů,“ přidal se Farský.

Podívejte se na reportáž:

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek