Kontroly odhalily nekvalitní medy. Výrobcům hrozí velké pokuty

Med

Falšovaný med odhalili inspektoři v Pardubickém a Středočeském kraji. Lipový med nebyl ve skutečnosti lipový a v dalším medu byl cukr.

Proti nachlazení a právě teď řádící chřipce je řada z vás zvyklá dávat si čaj s medem. Pozor byste si ale měli dávat na to, jestli kupujete med kvalitní.

Med květový lipový od firmy Včelapro Lednice s minimální trvanlivostí do 14. září 2018. Inspektoři u něj zjistili, že ve skutečnosti lipový není.

Český med, medovicový. V tomto výrobku s datem spotřeby do 8. 10. 2018 zjistili inspektoři nepovolený přídavek cukrů. „Do medu byly přimíchány složky, které zde nemají co dělat, jednalo se o falšování, med je ze zákona jednosložková potravina a není zde možné přimíchávat jakékoliv jiné látky – kromě jiného druhu medu,“ vysvětluje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Celkem pět šarží medu od plzeňské firmy JSG označila potravinářská inspekce jako nejakostní. Květový luční, s datem spotřeby do 9. 9., lesní do 30. 9. a 9. 12. a květový do 9. 12. a 31. 12. U všech stejné prohřešky.

„S medem bylo zacházeno neadekvátním způsobem, například byl vystavován příliš vysokým teplotám a došlo tak k naprostému znehodnocení nutričních hodnot medu,“ popisuje Kopřiva.

Za nejakostní med můžou inspektoři uložit pokutu v řádu několik set tisíc korun. V minulosti dostala například firma Včelpo pokutu ve výši 1,2 milionu korun za to, že med vydávaný za český nastavovala medem z Ukrajiny – a ten navíc obsahoval antibiotika.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek