Konec šizení potravin? Jourová chce za horší kvalitu firmy trestat!

Věra Jourová

Postihovat firmy, které v Česku prodávají horší potraviny než třeba v Německu a přitom mají stejný obal i název. Taková je vize eurokomisařky Věry Jourové. Komise bude zařizovat další testování, aby bylo jasné, kterou firmu trestat a kterou nikoliv.

„Já jsem uvolnila milion eur na to, aby se udělalo testování produktů. Bude trvat několik měsíců, abychom se skutečně dostali jednoznačně k výsledkům – tenhle produkt je šizený a producent to musí změnit,“ řekla eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

„Těch testů už bylo provedeno poměrně dost, ale budiž, ať jsou provedené ještě některé další, třeba to díky mediálnímu zveřejnění pomůže k tomu, že výrobci díky negativní reklamě změní své chování,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Hříšníci budou známí za několik měsíců. Evropská unie žádnou vlastní inspekcí nedisponuje. Který úřad si ale na ně posvítí? „Kéž bych takový úřad měla k dispozici,“ posteskla si Věra Jourová.

Zboží by měly kontrolovat úřady jednotlivých unijních států. V Česku by to byla Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Pro mě je důležité, abychom měli partnera v zahraničí, který má kompetence například v oblasti potravin a dokáže efektivně fungovat a dovést případné správní řízení do úspěšného konce,“ tvrdí Jurečka.

„Firmy mají možnost vysvětlit, dát nějaké důkazy, proč je tam odlišné složení produktu a pokud to nebude dostatečné, tak je možné proti takové firmě zakročit s určitou sankcí,“ doplnila Jourová. Čeští inspektoři by mohli trestat pokutami až do výše 50 milionů korun. Podle ministra Jurečky by se výše mohla odvíjet od ročního obratu firmy.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek