Kde jsou vaše peníze v bezpečí? Doma to rozhodně není!

Zlatá kreditní karta ilustrační foto

Možná jste si to dosud neuvědomovali, ale ukládání peněz doma je mnohem nebezpečnější než v bankovních institucích. Podle statistik Policie ČR se v minulém roce stalo téměř 35 tisíc krádeží vloupáním, z toho se třetina odehrála v rodinných domech, bytech, soukromých chatách a ubytovacích zařízeních. Výjimkou není ani to, že peníze ukradne přátelská návštěva.

Krádeže ale nejsou jediným problémem, které vaše peníze uložené doma v hotovosti ohrožují. Často o ně můžete přijít i v důsledku požáru. Hotovost pak už nezískáte zpět. Pokud vám ale shoří platební karta, pořád budete mít své finanční prostředky na účtu k dispozici.

Je samozřejmě možné, že i vaši banku zasáhne přírodní katastrofa, případně obecný krach. Ani tak ale o peníze v případě uložení na bankovní účet nepřijdete. Finanční částky jsou totiž ze zákona pojištěné do maximální částky 100 000 eur.

Na druhou stranu v poslední době narůstá počet krádeží peněz přímo z bankovních účtů. Může za to ale především neopatrnost lidí, kteří mají napsaný PIN ke své kartě v peněžence nebo dokonce přímo na kartě. Zároveň také nejsou obezřetní, když zadávají PIN kód do svého bankomatu nebo platebního terminálu.

Internet je dalším prostředím, které je pro bankovní účty problémové. Opět se to ale přičítá neopatrnosti. Příliš jednoduché heslo k internetovému bankovnictví nebo neopatrné zadávání informací o platební kartě se nemusí vyplatit.

„Pokud lidé přijdou napadením své elektronické identity, například účtů na sociálních sítích nebo e-mailů o osobní informace, je to nemilé. Ale když přijdou i o peníze, je to velký problém. Navíc když se prokáže, že přišli o finanční prostředky vlastní vinou, nárok na kompenzaci škody nemají,“ říká Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost a poradce České bankovní asociace pro platební styk.

„Přestože mají banky aplikace internetového a mobilního bankovnictví zabezpečeny velmi dobře, proti liknavosti a neinformovanosti klientů nic nezmohou,“ dodává Hládek.

Jak tedy nakládat se svými penězi bezpečně? Je důležité mít dostatečně silná hesla, která si ideálně uchováte pouze ve své hlavě. Zároveň se vyplatí mít kvalitní antivirový program, a to jak na vašem počítači, tak na chytrém mobilním telefonu. Rozhodně nikdy nikomu neříkejte ani neposílejte údaje od svého účtu nebo platební karty! Pokud je po vás někdo bude chtít, jedná se o podvodníka!

Dalším opatřením je rozdělení financí mezi více účtů. Ideální stav je mít jeden či více běžných účtů a k tomu ještě spořicí účet, na kterém budete mít větší část svých financí. Protože je spořicí účet oddělený od obyčejného, nemohou se k němu zloději v případě krádeže karty dostat.

A jak své finance zabezpečujete vy? Napište nám do komentářů!

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek