Katalánsko vyhlásí nezávislost! Premiér chce domluvit podmínky

Katalánsko

Puigdemont požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti Katalánska na základě výsledků referenda z 1. října. Zároveň však prohlásil, že by nejprve chtěl několik týdnů času na vyjednávání s Madridem, než vstoupí deklarace v platnost.

„Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem,“ uvedl Puigdemont v napjatě očekávaném projevu. Současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu. „Je důležité snížit napětí v Katalánsku, k čemuž je potřeba dialog,“ řekl. Katalánci by podle něho měli být jednotní.

Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Začátek ostře sledovaného vystoupení katalánského premiéra o postupu po referendu o nezávislosti se posunul o jednu hodinu. Důležitý projev nabral zpoždění údajně také proto, že se krajně levicové katalánské Kandidátce lidové jednoty (CUP) nelíbily některé formulace v Puigdemontově řeči.

Před projevem probíhalo jednání katalánských politiků s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Policie v úterý ráno zaujala pozice u budovy katalánského parlamentu, kvůli možným problémům uzavřela také park poblíž parlamentní budovy. Španělská policie totiž zasahovala v den referenda a při střetech bylo zraněno na 900 lidí.

Už samotné referendum před týdnem otřáslo jedním z nejbohatších španělských regionů. Katalánsko by totiž po vyhlášení nezávislosti přestalo být součástí Evropské unie. Významné španělské firmy, včetně největších bank, hned ohlásily přestěhování svých sídel z Katalánska do jiných španělských měst. Obávají se, že ztratí přístup na evropský trh.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek