Katalánsko ochromila stávka, nefungují úřady ani banky

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu

Tisíce Katalánců zaplavily ulice Barcelony. Oděni do vlajek blokují ulice i náměstí. Hlasitě dávají najevo, že chtějí nezávislost. Španělská policie tentokrát jen přihlíží. Žádné násilnosti se na rozdíl od nědělního hlasování nekonají.

Desítky odborových organizací vyhlásily stávku. Mezi nimi třeba i hasiči. Doprava a služby po celém Katalánsku jsou ochromené. Demonstranti kritizují hlavně nedělní násilný policejní zásah.

„Vždycky jsem se považovala za Katalánku, ale nikdy jsem nijak netoužila po nezávislosti. Po neděli jsem ale změnila názor. Tahle policie mě nechrání, ale napadá. Nechte nás odejít v míru,“ neskrývá rozčarování Carla Novoa.

Generální stávka se ale nekoná. Pro nezávislost totiž zdaleka nejsou všichni Katalánci. Podle účasti v referendu i průzkumů veřejného mínění to dokonce vypadá, že odtržení od Španělska si nepřeje ani polovina z nich.

Nad regionem se teď vznáší velký otazník. Vyloučit se nedá žádný scénář: Protesty mohou bez výsledku utichnout, mohou začít násilnosti a může se stát cokoliv mezi tím. Napětí se promítá i do sportu. Na tréninku španělského národního týmu vypískali Gerarda Piquého, Katalánce, který hlasoval pro nezávislost. Jeho domovská FC Barcelona se ale dnes připojila ke stávce.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek