Kamarádi jim zemřeli při střelbě, studenti teď požadují zákaz zbraní!

Americký střelec Nikolas Cruz před soudem

Střelba, která minulý týden otřásla školou na Floridě, přiměla studenty jednat. A nezůstalo jen u protestních pochodů. „Učiňme změnu. Činy jsou silnější než slova. Když nezasáhneme teď, budou další a další, a to nemůžeme dopustit,“ hlásal Jordan Faber, student školy Marjory Stoneman Douglas.

Žáci školy, kde 19letý Nikolas Cruz zastřelil 17 lidí, se vydali bojovat za změnu zákonů o držení zbraní přímo k zákonodárcům do floridského hlavního města Talahasee. Tam na ně po více než šest set kilometrů dlouhé cestě čekalo na pět set studentů a rodičů.

„Chceme zahájit diskusi. Nejdůležitější je přesvědčit naše zákonodárce a guvernéra, aby s námi alespoň promluvili o možné změně. Potom se snad budeme moci bavit o prověrkách a dostupnosti zbraní pro lidi s psychickou poruchou,“ uvedl další student Alfonso Calderon.

Studenti by rádi dosáhli zákazu držení poloautomatických zbraní, hlavně AR-15 – zbraně, kterou zabíjel i Cruz. Podle amerických médií se ale jejich očekávání nenaplní úplně.

„Mnoho republikánů nechce zajít až k zákazům některých typů zbraní, ale mluví například o změně věkové hranice pro získání zbraně a také o zpřísnění pravidel pro opatření zbraně lidmi, kteří selžou při prověrkách,“ domnívá se reportér agentury AP Gary Fineout.

Tragédie na Floridě přiměla k činům i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prosazuje zákaz zařízení bump stock, díky kterému se puška změní v samopal, který vystřelí stovky nábojů za minutu. Obrátil se na generálního prokurátora, aby navrhl příslušná opatření.

Trump by měl během několika hodin o zbraních jednat se skupinou učitelů a žáků. Krátce před schůzkou byla kvůli podezřelé dodávce evakuována vládní budova poblíž Bílého domu. V okolí panovala přísná opatření a přilehlé ulice byly uzavřené. Speciální složky oblast později prohlásily za bezpečnou.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek