Island řeší záhadu: Po ženě zbyly jen boty, tělo leželo o 40 km dál

Heather Kelsey, Daniel Kelsey

Více než 750 dobrovolníků a desítky policistů pátrali osm dní po dvacetileté Birně Brjansdottirové. Hledání ale nakonec mělo smutný konec – tělo dívky našli ležet na pláži jižně od hlavního města Islandu Reykjavíku. Policie případ řeší jako vraždu, i když příčinu ženiny smrti ještě lékaři neurčili. O případu informoval britský Daily Mail.

Žena o sobě naposledy dala vědět na facebooku 12. ledna těsně před půlnocí. V příspěvku si posteskla, že tohle bude nejhorší den v roce. Ačkoli byl totiž na Islandu den „Polib zrzku“, ona žádnou pusu nedostala.

Dva dny potom vyrazila na tah po barech v Reykjavíku. Jak se s kebabem v ruce potácí ulicemi, ji naposledy v pět hodin ráno zachytily pouliční kamery. Boty mladé dívky policie později našla v přístavu Hafnarfjordur, nedaleko od doku, kde kotvila grónská rybářská loď Polar Nanoq.

Jak ukázaly kamerové záběry, v blízkosti lodi bylo zaparkované kolem šesté hodiny ráno malé červené auto Kia Rio. Totožné vozidlo bylo viděno i v místech, kde se Brjansdottirová naposledy pohybovala. Ve voze byly nalezeny stopy krve, které patřily mrtvé ženě.

Ukázalo se, že auto si pronajala dvojice grónských námořníků (25 a 30 let). Rybářská loď ale krátce po vyhlášení pátrání z přístavu odjela. Elitní policejní jednotka zvaná Viking Squad se za plavidlem vydala v helikoptéře, aby posádku vyslechla. Podezřelé muže zadržela, z vraždy je ale zatím neobvinila.

V případu totiž stále zůstává řada otazníků. Policisté sice našli boty ženy v blízkosti přístavu, proč ale její tělo leželo asi o 40 kilometrů dál? Island patří k zemím s nejnižší kriminalitou na světě. Kriminalisté tady od roku 2001 podle statistik v průměru řeší 1,8 vražd ročně.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek