Islamisté nemají kam utéct! Spojenci je v Mosulu obklíčili

Výcvikový tábor ISIS v Egyptě na Sinajském poloostrově - 8

Obyvatelé vesnice Gogdžali ležící v těsné blízkosti Mosulu se po více než dvou letech krutovlády radikálů z Islámského státu dočkali zasloužené svobody. Vymanění z područí náboženských fanatiků, kteří civilisty neváhají používat jako lidské štíty, oslavovali bok po boku koaličních vojáků děti i dospělí.

„Když dorazila armáda, radovali jsme se i z dopadajících raket. Díky Bohu, jsme tak šťastni,“ řekl médiím obyvatel Mosulu Husajn Abd Al-Attar.

Koalici podporované Spojenými státy se už podařilo dobýt desítky vesnic a vyčistit silnice do vzdálenosti dvou set metrů od bran Mosulu. Džihádisté navíc přišli i o klíčovou únikovou cestu vedoucí z města směrem na západ Iráku a do Sýrie.

Právě Mosul se stal v červnu roku 2014 místem, kde byl vůdcem Islámského státu Abú Bakrem al- Bagdádím vyhlášen chalífát. Obavy ze ztráty klíčového opěrného bodu teď možná přiměly jednoho z nejhledanějších teroristů světa promluvit. V nahrávce, kterou mu přisuzují jeho stoupenci, bojovníky vyzval, aby krev nepřátel nechali téct jako řeku.

„Nebuďte slabí tváří v tvář postupujícímu nepříteli, neboť to znesvěcuje ducha islámu a tlumí záři spravedlivých,“ řekl v nahrávce Abu Bakr al-Bagdádí.

Pokud se pravost nahrávky potvrdí, bude to po zhruba roce vůbec první al-Bagdádího prohlášení. Podle některých zpráv je ale vůdce islámského státu dávno mrtvý.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek