Írán otestoval novou balistickou raketu, může zasáhnout i Evropu!

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Podle BBC se jednalo o raketu typu Choramashar ve středním rozsahu, který Írán poprvé odhalil v pátek na vojenském turné v Teheránu, které byl přítomen íránský prezident Hasan Rúhání a vysocí představitelé armády.

Není však jasné, kdy byla zkouška provedena. Irán poprvé otestoval raketu na konci ledna. Střela ulétla tisíc kilometrů, ještě ve vzduchu však explodovala.

Raketa zvýšila napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Irán v pátek prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států.

„Jak bylo vidět, raketa je co do velikosti menší, má taktičtější charakter a v blízké budoucnosti bude akceschopná,“ komentoval střelu generál Revolučních gard Amir Ali Hasdžidah. Střela má tak dlouhý dostřel, že by mohla Raketa zasáhnout i Řecko, Turecko, Bulharsko a Rumunsko i Indii.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek