Houbaře Jána napadl medvěd: "Do tří vteřin byl u mě, pes jen štěkal!"

Medvěd v Tatrách - 2

Na Slovensku přibývá střetů člověka s medvědem. Naposledy skončil po zápase o holý život v nemocnici houbař Ján Skrisa. Se svým psem se vydal do lesa na houby. Dostal se do houští, kterým musel lézt po čtyřech, píše portál tvnoviny.sk.

Když se pes najednou rozštěkal, věděl, že je zle. „Byl tak deset metrů ode mě, do tří sekund na mně ležel,“ popsal střet s medvědem Skrisa. Zároveň ale přiznal, že udělal chybu – vstoupil zvířeti do teritoria.

Medvěd houbaře povalil na záda. „Snažil jsem se ho nohama skopávat, aby se mi nedostal na břicho, ale postupně mě chytil tlamou, zubama za stehno,“ dodal Skrisa. Pak se mu ale přece jen podařilo zvíře odehnat a přivolat pomoc.

„Pacientovi jsme ošetřili dvě hluboké tržné rány. Jednu měl na stehně v délce 15 centimetrů, další na lýtku – třícentimetrovou,“ informovala mluvčí nemocnice v Martinu Katarína Kapustová. Muž už na vlastní žádost zařízení opustil, stále ale bere léky proti infekci.

Teď se, pod vahou svého zážitku, domnívá, že medvědi na Slovensku jsou přemnožení. Za pravdu mu dávají myslivci i ochránci přírody. Státní úřad během výzkumu mapoval populaci medvědů, vycházel i z rozboru DNA z trusu. Konečné číslo činilo 1256 jedinců.

Myslivci by problém řešili odstřelem. Podle ministerstva životního prostředí to ale řešení není. Sám napadený houbař navrhuje jednoduchý, i když neuskutečnitelný postup – přestěhovat alespoň několik medvědů do Česka.

Podívejte se na reportáž TV Markíza:

//videoarchiv.markiza.sk/embed/87767?utm_source=videoarchiv&utm_medium=video&utm_content=/domace/1930456_dalsi-stret-medveda-s-clovekom-hubar-opisal-ako-so-selmou-bojoval-o-holy-zivot?utm_source=facebook&utm_medium=post-ad-markiza-TVnoviny-mobile&utm_campaign=ps-clicks&utm_campaign=embed

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek