Hodně tepla za málo peněz: Rady, jak ušetříte až polovinu nákladů!

Kolik zaplatíme za vytápení

Dřevo, plyn, uhlí nebo elektřina? Majitelé domů a bytů marně přemýšlí, čím topit, aby co nejvíce ušetřili. Odborníci však radí – nejvíc naspoříte zateplením a také několika jednoduchými postupy.

„Nejefektivnější cestou je dobrá izolace, především pak fasády, otvorů výplní a střešní konstrukce,“ doporučuje Tomáš Hrdlička z Národního stavebního centra. „Myslím si, že se tak dá dosáhnout až padesátiprocentních úspor, záleží na konstrukci zateplení,“ přidává se odborník na vytápění Zdeněk Šabrňák.

Před radiátory v bytě či domě by také neměl stát třeba nábytek. „Předměty před radiátory dokáží zabránit teplu, aby přistupovalo od topného tělesa do prostoru. Vliv mají i záclony a závěsy,“ varuje Hrdlička.

A i větrání by mělo být jako přepadovka. Pokud totiž zavřete okna včas, stěny se příliš neochladí, takže nepotřebujete větší množství tepla k tomu, aby zas dostaly tu správnou teplotu. „Větrat by se mělo krátce a intenzivně – pět až deset minut každé dvě hodiny,“ doporučuje expert.

Pokud přemýšlíte o novém domě, až polovinu nákladů na topení vám může ušetřit tepelné čerpadlo. Jeho pořízení přijde na zhruba 200 tisíc. „Odebírá teplo z prostředí a pak následně ve výměníku předává teplo vodě, která se používá jako topné médium,“ vysvětluje Hrdlička.

A nechtěnému úniku tepla pomůžou zabránit třeba i na noc stažené žaluzie v oknech nebo předokenní rolety.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek