Hodně tepla za málo peněz! Jak ušetřit na vytápění? RADY A TIPY!

3d tiskárna umí psotavit celé domy

Větrejte krátce a intenzivně

Správné větrání je v zimě základem úspor. Pokud je venku zima, je potřeba větrat krátce a intenzivně. Okna otevřete dokořán a klidně vytvořte i průvan. Po třech až pěti minutách je opět všechna uzavřete.

Stěny a jiné stavební konstrukce a předměty nestačí vychladnout a teplota v místnosti se krátce po uzavření oken opět zvýší na požadované hodnoty. Určitě nevětrejte dlouhodobě ventilačkou! Právě tak se stěny a předměty postupně ochlazují.

Důležité je zakrýt okna

Je rovněž důležité zamezit únikům tepla, ke kterým nejčastěji dochází skrze okna a balkonové dveře. Pokud okny a dveřmi profukuje, bude je třeba utěsnit, a to doslova čímkoli. Provizorní těsnění z různých materiálů koupíte za pár korun v obchodě.

Ideálním doplňkem jsou závěsy nebo moderní stínicí prvky, jako žaluzie nebo předokenní rolety. Kromě designové funkce mají tyto doplňky značné tepelné vlastnosti. Předokenní rolety zabraňují tepelným ztrátám a přirozeně regulují teplotu v domě.

Pusťte teplo do místnosti

Teplo z radiátorů se musí dostat až k vám. V případě, že přes radiátory máte záclony a závěsy, nepůjde to. Na radiátorech také nesušte prádlo, raději si pořiďte sušák. Radiátory nezastavujte nábytkem.

Topení nevypínejte

Pokud se snažíte ušetřit tím, že topení úplně vypínáte, neděláte dobře. Na příliš vychladlý byt je pak potřeba intenzivněji topit a spotřeba je větší. Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu. Při dlouhodobějším opuštění rodinného domu snižte teplotu až na patnáct stupňů.

Deky všude kolem

V severských zemích, kde jsou na chlad zvyklí, je obvyklé nepřehřívat místnosti topením, ale raději si na sebe vzít svetr nebo další vrstvu oblečení.

Pokud neradi chodíte doma navlečení, zahřejte se použitím přikrývek. Do každého pokoje se hodí rozmístit hřejivé deky, do kterých se lze příležitostně zabalit. Kromě praktické funkce mohou svými barvami a vzorem taktéž oživit interiér.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek