Hnutí ANO hledá podporu pro vládu, v úterý bude jednat s KSČM

Andrej Babiš

Komunisté vytvořili seznam témat, která jsou pro jejich rozhodování o toleranci při vyslovování důvěry vládě stěžejní, je mezi nimi třeba revize majetku církví, kontrola státních podniků nebo stavba dostupných bytů. Bodů je ale více.

V případě navyšování minimálních mezd a důchodů by podle ANO neměl být problém nalézt řešení. „Co se týče valorizace důchodů, zvyšování minimální mzdy, aby to nebylo ad hoc jen vždycky, když se blíží nějaké volby a že si to prosadí nějaká politická reprezentace, tam jsme samozřejmě taky pro,“ potvrdil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Dalším bodem je progresivní zdanění, to by mohlo být mezi hnutím ANO a KSČM třecí plochou. „Tam je asi bod, který v tuto chvíli příliš k jednání není, protože pozice hnutí ANO vždycky byla a je stejná, že nechceme zvyšovat daňové zatížení občanů ČR ani firem,“ doplnil Vondráček.

Diskutovat by se mělo i o obecném referendu, hnutí ANO je na to připraveno, mají ovšem z části odlišný náhled na konkrétní parametry. O referendum dlouhodobě usiluje také SPD. S ní by hnutí Andreje Babiše mělo jednat ve středu a rozhodně není bez šance.

„Mám z těch jednání velmi dobrý pocit. Jestli to bude takhle pokračovat dál, tak se určitě na nějaké spolupráci při prosazování našeho politického programu dohodneme,“ uvedl předseda strany Tomio Okamura.

U sociální demokracie je zatím situace nečitelná. Její postoj k hnutí ANO by mohla výrazně ovlivnit volba nového předsedy. Ta je v plánu 18. února. Na pozici předsedy ČSSD kandiduje celkem sedm lidí. Jedním z nich je místopředseda Jan Hamáček, podle kterého se názory na vyjednávání o vládní účasti uvnitř strany liší. v boji o křeslo předsedy se utká s bývalý ministrem vnitra Milanem Chovancem, exhejtmanem Jiřím Zimolou, dále Miroslavem Krejčíkem, Romanou Žateckou, Antonínem Staňkem a Janem Juklem.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek