HIT LETOŠNÍ LÉTA: Bezinkový sirup nebo limonáda. RECEPTY

Máte rádi různé sirupy či limonády? Co takhle si vyzkoušet něco domácího. Můžete si například udělat bezinkový sirup nebo limonádu. Černý bez právě kvete a je prakticky všude. Navíc recepty na sirup i limonádu jsou opravdu jednoduché a navíc výborné.

Černý bez je listnatý keř, jeho léčivé účinky se využívají v léčitelství i farmacii. Pozor však na čerstvé plody, které mají projímavé účinky. Pokud se tepelně zpracují nebo usuší, tak se tyto vlastnosti neutralizují.

Tady jsou pak tři jednoduché recepty, jak bez zpracovat:

Bezinkový sirup z květů

Budete potřebovat 40 květů černého bezu, 2 litry vody, 60 gramů kyseliny citrónové, 4 bio citrony, 1,3 kilogramu cukru.

Převařenou vodu necháme vychladnout, do ní pak přidáme na kolečka nakrájené citróny (chemicky neošetřené můžeme včetně kůry). Opláchnuté bezové květy vložíme do nálevu a necháme louhovat 24 hodin. Následně přecedíme přes plenu a přidáme cukr, občas promícháme a nechám přejít varem. Při vaření odebíráme pěnu. Pokud chcete sirup skladovat delší dobu, je dobré ho zakápnout alkoholem, například vodkou.

Jednoduché RECEPTY: Jahodový koktejl, knedlíky i sladká dřeň

Bezová limonáda

Na limonádu budeme potřebovat 3 až 5 květů bezu černého (může být i sušený), dva citrony, tři litry vody a 300 gramů cukru.

Umyté květy bezu s citrónem nakrájeným na kolečka a odpeckovaným vložíme do velké sklenice. Cukr rozpustíme ve vodě a sirup necháme vychladnout. Sirupem pak přelijeme bez s citronem. Sklenici překryjeme plenou nebo plátýnkem a necháme ji odstát 7 až 9 dní při pokojové teplotě na světlém místě. Každý den však limonádu promícháváme.

LEVNĚ A CHUTNĚ: Karbanátky bez mletého masa musíte zkusit!

Bezinkový sirup z plodů

Až bez dozraje můžete si udělat sirup z jeho plodů, který pomáhá při chřipce, bolení v krku či revmatismu. Podporuje také pocení. Na sirup budete potřebovat 1,5 kg zralých bezinek, tři litry vody, 2 kilogramy cukru, 4 hřebíčky a celou skořici.

Nejdříve převaříme vodu a otrháme stopky z plodů bezinek. Bezinky pak umyjeme a rozmačkáme nebo rozmixujeme. Následně je zalijeme studenou převařenou vodou, přidáme skořici a hřebíčky a necháme ji odstát 24 hodin v chladné místnosti. Poté vše přecedíme. V nálevu rozpustíme cukr a necháme vychladnout.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek