Evropou se šířila radioaktivita! Experti už vědí, odkud vychází

Radioaktivita

Mírně zvýšená radioaktivita, kterou v uplynulých dnech zachytily stanice v několika evropských zemích, měla podle odborníků zdroj na jižním Uralu. Příčina zvýšené hodnoty je však nadále nejasná, oznámily v neděli ve společném prohlášení německý Spolkový úřad pro ochranu před zářením a německé ministerstvo životního prostředí. Píší o tom tvnoviny.sk.

Nehodu v jaderné elektrárně lze podle expertů vyloučit, protože naměřeno bylo výlučně zvýšené množství radioaktivního izotopu ruthenia s nukleonovým číslem 106. V Německu podle nich nehrozí obyvatelstvu v této souvislost žádné poškození zdraví.

Nepatrně zvýšené hodnoty ruthenia zaznamenaly různé měřící stanice v Evropě během posledního týdne. Podle výpočtů odborníků byl radioaktivní materiál vypuštěn do ovzduší někdy v posledním zářijovém týdnu.

Jeho koncentrace v ovzduší však byla velmi nízká. V Německu například naměřili nejvyšší hodnotu v městě Görlitz na hranicích s Polskem, kde šlo přibližně o pět milibecquerelů na kubický metr vzduchu. „I při nepřetržitém vdechování v průběhu jednoho týdne by z toho byla dávka, která je nižší než ta, která je přijata z přirozeného okolního záření za jednu hodinu,“ píše se v citovaném prohlášení.

Radioaktivní ruthenium je využíváno mimo jiné jako zdroj záření při léčbě rakoviny nebo v energetických satelitech.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek