Důl ze 14. století inspektora TV NOVA uchvátil, dostal zlato!

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder

S jistou dávkou nadsázky se dá říct, že důl připomíná kostel postavený pod zemí. I on má své klenby a opěrné pilíře.

Turisté se dostanou asi do třicetimetrové hloubky. Od čtrnáctého století se v dole Jeroným těžil cín. „Cín se používal na nádobí, ale potom také samozřejmě jako důležitá přísada bronzu. A z bronzu se například vyráběla děla,“ vysvětluje ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Stěny a stropy jsou často zbarveny černě. A to od sazí z ohňů, kterými středověcí havíři rozrušovali skálu a trhali větší bloky. Rubali také takzvanými želízky a špičáky. Právě tyto rýhy asi 500 let staré po sobě havíři zanechali.

Terén sice místy není jednoduchý, ale děti školního věku ho hravě zvládnou. Rodiče o ně nemusí mít strach. Horníci důl pravidelně čistí, vynáší nánosy bahna a zeminy, aby se mohl Jeroným pro veřejnost rozšiřovat.

Inspektora hodně zaujaly i původní středověké dřevěné žlaby, kterými se důl odvodňoval.

Důl Jeroným, který spravuje sokolovské muzeum, najdete blízko obce Podstrání směrem na Krásno. Hned vedle silnice. Co se týče zázemí – důl nabízí občerstvení, včetně toalet. Vstupné je 60 korun – pro děti 40. Parkoviště je zdarma.

Důl Jeroným a prostředí středověkých havířů památkového inspektora nadchnul. Pokladní proto nechal na dveře vylepit zlatou inspektorskou medaili.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek