Desítky Čechů v ohrožení života! Hurikán míří k oblíbené destinaci

Hurikán

Karibik sužuje jedna rána za druhou. Sotva se lidé stihli vzpamatovat z hurikánu Irma, který se oblastí prohnal před pouhými dvěma týdny, musejí se mít znovu na pozoru. Tropická bouře Maria totiž v pondělí večer místního času zesílila na hurikán nejvyššího stupně.

V cestě jí teď stojí také Dominikánská republika, která je druhou nejčastější destinací Čechů v Karibiku, hned po Kubě. „Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučujeme důsledně sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (NHC),“ radí české ministerstvo zahraničí.

Dle aktuálních informací NHC by hurikán Maria měl v polovině tohoto týdne dorazit nad Britské a Americké Panenské ostrovy a Portoriko jako velmi nebezpečný hurikán. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem lidem, kteří do oblasti plánují odcestovat, aby se zaregistrovali v Dobrovolné registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí (tzv. DROZD). „Všechny, kdo se již v dané oblasti nacházejí, vyzýváme, aby dbali pokynů místních úřadů,“ píše ministerstvo na svých stránkách.

V případě akutní nouze je možné kontaktovat pohotovostní linku zastupitelského úřadu ve Washingtonu na telefonním čísle +1 202 570 3028.

Obliba Karibiku je u Čechů veliká

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se v současnosti v Dominikánské republice nachází desítky Čechů. České cestovní kanceláře začínají nabízet zájezdy do Karibiku až v polovině listopadu. Jedním z důvodů je právě i riziko hurikánů.

„Od listopadu do Vánoc jsou to ale desítky tisíc Čechů, kteří do Karibiku směřují,“ popsal Papež. Německé či rakouské cestovní kanceláře ale nabízejí cesty do Karibiku celoročně, jejich prostřednictvím se tam tedy Češi mohou dostat i nyní.

Jestli řádění hurikánů odradí Čechy od nákupu zájezdů, nechtěl předpovídat. „Záleží na tom, kde hurikán udeří. Turisticky zajímavé jsou tři lokality – jih, západ a východ. Východ byl minulým hurikánem zasažen velmi silně, ale tam české cestovní kanceláře nejezdí. Češi většinou jezdí na jih,“ vysvětlil mluvčí.


Cestovka vám peníze za zájezd vrátit nemusí

V případě, že by se Češi dostali na dovolené do nesnází, je cestovní kancelář povinna se o ně postarat. Nárok na vrácení peněz ale nemají, a to ani v případě, kdy by je cestovní kancelář musela evakuovat domů nebo jim zajistit náhradní ubytování třeba v tělocvičně. „Žádné kompenzace člověk nedostává, protože za nepohodlí může vyšší moc,“ vysvětlil Papež.

Pokud se lidé teprve chystají na zájezd a cestovní kancelář kvůli akutnímu nebezpečí zájezd zruší, dostanou své peníze zpátky. Ti, kteří se na dovolenou chystají třeba až v prosinci nebo lednu, zájezd zrušit mohou, ale musejí počítat se storno poplatky. Kancelář totiž nemůže předpovídat, jak v Karibiku v té době bude.

Podívejte se na reportáž o hurikánu Maria:

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek