Cukroví zdraží o desítky korun na kilo! Využijí toho i další pekaři

Cena vajec se rychle zvedá

Do Vánoc zbývají už jen dva měsíce. A letos si za ně pořádně připlatíme. S cenou nahoru jdou ryby, pivo, brambory, ovoce i zelenina. Především ovšem poroste cena cukroví. A je jedno, jestli ho kupujete, nebo si vyrábíte svoje. Důvodem je hlavně drahé máslo.

Pekárny a cukrárny se prý zdražování bránily do poslední chvíle. Od tohoto měsíce ale zdražily o prvních 10 procent a cena prý půjde ještě nahoru. „Máme předběžně spočítáno, že ten nárůst cen by měl být dvacet procent,“ uvedla majitelka pekárny Marcela Batelková.

To znamená, že například za vánočku už nedáme 80 korun, ale bezmála stovku. „U cukroví, když bylo za 650 korun za kilo, tak tam výrobce půjde o nějakých 120 korun nahoru,“ doplnil prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslav Kubec.

Zdražování už si začali všímat i zákazníci, kteří si prý neobjednávají tolik pečiva jako v minulých letech. „Nabíráme objednávky od pátku, několik už jich máme. Nicméně zákazníci kalkulují, takže místo dvou kil si objednají jenom kilo pečiva,“ popsala majitelka cukrárny Milena Krobová.

„Kromě másla, které je pro nás docela základní surovinou pro sladké pečivo, se začaly zdražovat i vajíčka a další suroviny, to znamená, že my musíme reagovat,“ vysvětlila Batelková.

Řada cukrářů a pekařů může navíc podle Asociace kuchařů a cukrářů současné situace využít a zdražit i přesto, že do pečiva přidávají místo másla margarín.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek