Cukroví, salát a stromek: Jaké jsou Vánoce v českých věznicích?

Vánoce vojáků v Afghánistánu

Otevřená věznice v pražských Jiřicích o Vánocích voní po cukroví – vězni si ho tu pečou sami. „Pečeme linecká kolečka, rohlíčky, sněhové pusinky, karamelová kolečka s náplní, ořechy,“ říká jeden z vězňů.

„My se snažíme, aby i Vánoce probíhaly v rámci českých věznic příjemně a sociálně, pokud možno jako v běžném životě,“ uvedl generální ředitel věznice Petr Dohnal. Samozřejmě se tam dodržují i známé vánoční tradice. „I na vánoce budou mít vězni bramborový salát, řízek, rybu a mohou si vyzdobit stromek,“ dodal Petr Dohnal.

V Otevřené věznici mají odsouzení možnost samoobslužných aktivit, kdy si sami nakoupí ingredience, které potřebují. V klasických věznicích je to složitější. „Ve vnitřní věznici nejsou možnosti takové. Objednat si to můžete přes kantýnu,“ objasnil vězeň Petr.

Kromě cukroví na stole stojí ve společné místnosti vánoční stromek ozdobený ručně vytvořenými řetězy. Pod ním se na Štědrý den mohou objevit i dárky. „Vězni mají možnost nákupů,“ uvedl ředitel věznice Petr Suk. “ Jedná se zpravidla o cigarety tabák a kávu,“ upřesnila mluvčí věznice Petra Kučerová.

„Vězni mohou sledovat program v televizi ale vzhledem k tomu, že se jedná o pobyt ve výkonu trestu, musí být zachován standardní režim,“ dodala Kučerová. Ani vytvoření vánoční atmosféry ale vězňům nevynahradí čas, který by mohli strávit s rodinou. Velké procento odsouzených tak dostává na Štědrý den propustku a zamíří za svými nejbližšími.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek