ČNB mění pravidla pro hypotéky. Spočítejte si, na jakou dosáhnete

Nová pravidla ČNB navrhla proto, aby uchránila banky v případě prasknutí realitní bubliny. Bankám nemůže nařídit, aby se jimi řídily, ty ale většinou doporučení centrální banky respektují. Od října by tak měly začít platit dva ukazatele.

Podle prvního by měsíční splátka dluhu neměla přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. Podle druhého by pak neměla celková dlužná částka překročit devítinásobek jeho ročního příjmu. Banky budou mít u 5 % úvěrů právo tyto limity překročit.

Jak vysokou hypotéku dostanete? Spočítejte si to na kalkulačce:

https://widget.penize.cz/max-vyse-hypoteky

Odborníci na realitní trh se obávají, že se vlastní bydlení stane nedostupným i pro část střední třídy. Problémy budou mít hlavně lidé ve velkých městech, kde jsou nemovitosti drahé.

Více lidí tak bude muset místo vlastního bydlení hledat pronájem. Ceny nájmů ale logicky díky větší poptávce půjdou nahoru.

ČNB k omezení hypoték sáhla už poněkolikáté v krátké době. Nejdříve centrální banka zakázala dávat úvěry na 100 % ceny nemovitosti. Klienti museli mít našetřeno nejprve 5 % ceny nemovitosti a později desetinu. Navíc banky mohou poskytnout jen 15 % úvěrů, které pokrývají více než 80 % ceny nemovitosti.

Bankéře znervózňuje růst cen domů a bytů, který v loňském roce dosáhl 16 %. V porovnání se zeměmi Evropské unie rostly nemovitosti v Česku nejrychleji. Banka upozorňovala, že zhruba 14 % bytů a domů je nadhodnocených. Dlužníci se tak díky tomu, že ceny rostly rychleji než jejich příjmy, staly podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka více zranitelnými.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek