Chřipka zasáhla Česko! Zabila 10 lidí, 100 jich skončilo ve špitále

Jak zvládají nemoci ženy a muži

Nejméně deset lidí už v souvislosti s chřipkovým onemocněním během letošní sezóny zemřelo. Dalších skoro 100 skončilo ve vážných stavech v nemocnicich.

„Za poslední dny přibylo pacientů s respiračními onemocněními. Hlavně o víkendu jsme měli velký nápor těchto pacientů a během posledních dnů jich několik skončilo na jednotce intenzivní péče,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Nejhorší situace je v Libereckém kraji – tam je už více než 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Epidemický práh už ale překročili i v dalších krajích – třeba v Jihočeském, Jihomoravském, Středočeském a Ústeckém. Někde hygienici zakazují návštěvy, aby chřipkovou epidemii přibrzdili.

Jen za poslední týden je ale i přes veškerá opatření nemocných o pětinu více. Nejvíce jich přibývá mezi školními dětmi a lidmi nad 60 let. A počty nemocných určitě ještě porostou. Kdy dosáhne epidemie vrcholu, nedokážou hygienici v tuto chvíli odhadnout.

Každoročně u nás chřipkou onemocní až 10 procent dospělých a zhruba pětina všech dětí. Pomohlo by očkování – jenže to u nás využívá pouhých 5 procent lidí.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek